Právě vyšlo


navigation iconNacházíte se: vysavejte.eu
Domácí centrální vysavač Centrální vysavač Duovac Centrální vysavač Husky Cyklon Centrální vysavač Husky pro Centrální vysavač Husky Pro 300/400

Centrální vysavače Znojmo

Znojmo (německy Znaim) je město s rozšířenou působností v Jihomoravském kraji na levém břehu řeky Dyje, 55 km jihozápadně od Brna a 75 km severozápadně od Vídně. Hranice Rakouska probíhá osm km od města. V roce 2011 zde žilo 34 tisíc obyvatel. Je druhým největším městem Jihomoravského kraje a historickým centrem jihozápadní Moravy. Až do roku 2000 bylo Znojmo okresním městem správního okresu Znojmo. Za Rakouska-Uherska a za první Československé republiky bylo do roku 1928 také město statutární.

Centrální vysavače Hodonín

Hodonín (německy Göding) je okresní město v Jihomoravském kraji, sídlo okresu Hodonín. Hodonín leží na řece Moravě 50 km jihovýchodně od Brna při hranici Moravy se Slovenskem. Hodonín má rozlohu 63,05 km² a v roce 2011 zde žilo přes 25 tisíc obyvatel.

Centrální vysavače Břeclav

Břeclav (německy Lundenburg, v místním nářečí Břeclava) je okresní město v Jihomoravském kraji, 52 km jihovýchodně od Brna na řece Dyji, poblíž hranic s Rakouskem a Slovenskem. Má rozlohu 77,11 km² a v roce 2011 zde žilo cca 25 tisíc obyvatel. Břeclav je důležitou železniční křižovatkou.

Centrální vysavače Vyškov

Vyškov (německy: Wischau, dříve také Víškov) je okresní město ležící v severní části Jihomoravského kraje na řece Haná. Je vzdáleno asi 30 km severovýchodně od Brna. Leží téměř uprostřed Moravy na rozhraní Drahanské vrchoviny, Litenčických vrchů a nížiny Hornomoravského úvalu v nadmořské výšce m n. m. Je jedním z hraničních měst regionu Haná. V roce 2011 zde žilo skoro 22 tisíc obyvatel. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Býval nazýván "Moravské Versailles" nebo také "Hanácké Versailles". Místní železniční stanice se nazývá Vyškov na Moravě (název vznikl patrně pro jednoznačné odlišení od obce Výškova, jemuž se dal přídomek v Čechách).

Centrální vysavače Blansko

Blansko (německy Blanz) je okresní město v Jihomoravském kraji. Leží v údolí řeky Svitavy, 19 km severně od Brna. Centrum má nadmořskou výšku 276 m, větší část města se rozkládá ve svahu nad levým břehem Svitavy. Blansko zaujímá rozlohu 18,29 km² a v roce 2012 zde žilo téměř 21 tisíc obyvatel.

Centrální vysavače Veselí nad Moravou

Veselí nad Moravou (německy Wessely an der March) je město v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, 14 km jižně od Uherského Hradiště na řece Moravě. V roce 2011 zde žilo přes 11 tisíc obyvatel. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou.

Centrální vysavače Boskovice

Boskovice (německy Boskowitz) jsou město v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, 14 km severně od Blanska a 33 km severně od Brna na hranicích Drahanské vrchoviny. Severozápadně od města leží vodní nádrž Boskovice a Přírodní park Řehořkovo Kořenecko. Jižní částí města protéká potok Bělá. V roce 2011 zde žilo přes 11 tisíc obyvatel. Historické jádro města včetně ghetta je od roku 1990 městskou památkovou zónou.

Centrální vysavače Kuřim

Kuřim (německy Gurein) je město v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji, 14 km severozápadně od Brna. K 1. 1. 2012 zde žilo 10 833 obyvatel (dle sčítání lidu k 26. 3. 2011 11 540 obyvatel) a je největším městem okresu Brno-venkov. V katastru města je situována věznice, určená pro výkon trestu odnětí svobody odsouzených mužů starších 18 let, kteří byli soudem zařazeni k výkonu trestu do věznice s ostrahou.

Centrální vysavače Ivančice

Ivančice (lidově Vančice, německy Eibenschütz) jsou město v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji, 20 km jihozápadně od Brna při soutoku řek Jihlavy, Oslavy a Rokytné. Město má rozlohu 47,57 km² a v roce 2011 zde žilo přes 9 tisíc obyvatel. Na východě jeho katastru se nachází technická památka - část Ivančického viaduktu. Ivančice byly založeny počátkem 13. století. Svého vrcholu dosáhly v 16. století, kdy zde sídlili českobratrští biskupové a pracovala zde tajná tiskárna. Po roce 1848 se Ivančice staly centrem hospodářského života celého okolí.

Centrální vysavače Tišnov

Tišnov (německy Tischnowitz) je město v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji, 22 km severozápadně od Brna nedaleko soutoku Svratky a Loučky. V roce 2010 zde žilo 8 704 obyvatel. Tišnov je držitelem ocenění Obec přátelská rodině 2009.

Centrální vysavače Mikulov

Mikulov (německy Nikolsburg) je město v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji, u hranice s Rakouskem. V roce 2012 zde žilo přes 7 tisíc obyvatel. Historické centrum Mikulova nese status městské památkové rezervace. Městu vévodí zámek, který se vypíná na skále, kolem níž se rozkládá městská zástavba. Na východě se nad ním tyčí Svatý kopeček, ze severu vrch Turold, který je výběžkem Pavlovských vrchů. Západní strana se otvírá do roviny, na jižní se nedaleko od města nachází nevysoký Šibeniční vrch a pod ním rybník Šibeník.

Centrální vysavače Šlapanice

Šlapanice jsou město v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji na řece Říčka, 9 km jihovýchodně od Brna. V roce 2011 zde žilo 7 tisíc obyvatel. Součástí města je i dříve samostatná obec Bedřichovice. Do katastrálního území Šlapanice u Brna zasahuje areál mezinárodního letiště Brno-Tuřany. Na okraji města je budována rozsáhlá obytná a průmyslová zóna Brněnská pole. Šlapanice jsou pověřenou obcí III. typu. V Brně na Opuštěné ulici je detašované pracoviště MÚ Šlapanice pro občany z jiných obcí spadajících do správního obvodu Šlapanic. Sídlí v budově bývalého učiliště. Prochází zde několik cyklostezek a turistických tras, které jsou součástí Brněnské podkovy.

Centrální vysavače Letovice

Letovice (německy Lettowitz) jsou město v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, 21 km severně od Blanska, na soutoku Svitavy a Křetínky. V roce 2011 zde žilo přes 6 tisíc obyvatel.

Centrální vysavače Bučovice

Bučovice (německy Butschowitz) jsou město v okrese Vyškov v Jihomoravském kraji, 29 km východně od Brna na severním okraji Ždánického lesa, v nadmořské výšce 226 m n. m. Městem protéká řeka Litava. V roce 2011 zde žilo přes 6 tisíc obyvatel.

Centrální vysavače Dubňany

Dubňany (německy Dubnian) jsou město v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, 8 km severně od Hodonína. Žije zde přes 6 tisíc obyvatel. První zmínka o Dubňanech pochází z roku 1349 (ale již v roce 1222 je doložena existence osady Jarohněvice). Městem se Dubňany staly v roce 1965.

Centrální vysavače Slavkov u Brna

Slavkov u Brna (německy Austerlitz) je město v okrese Vyškov v Jihomoravském kraji, 20 km východně od Brna na řece Litava. V roce 2011 zde žilo přes 6 tisíc obyvatel. Slavkov je známý především bitvou u Slavkova, která se v roce 1805 odehrála několik kilometrů západně od města. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou, přilehlá oblast Slavkovského bojiště je krajinnou památkovou zónou.

Centrální vysavače Moravský Krumlov

Moravský Krumlov (německy Mährisch Kromau) je město v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, 27 km jihozápadně od Brna na řece Rokytná. Má rozlohu 49,57 km² a v roce 2011 zde žilo téměř 6 tisíc obyvatel. Jeho historické jádro, a to i přes těžké poškození na konci 2. světové války, se stalo městskou památkovou zónou.

Centrální vysavače Hustopeče

Hustopeče (německy Auspitz) jsou město v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji, 30 km jižně od Brna. Žije zde téměř šest tisíc obyvatel. Městem protéká říčka Štinkovka.

Centrální vysavače Strážnice

Strážnice (německy Strassnitz) je město v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, 15 km severovýchodně od Hodonína, na levém břehu říčky Veličky. V roce 2011 zde žilo přes 5 tisíc obyvatel. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou.

Centrální vysavače Rosice

Rosice (německy Rossitz) jsou město v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji, 16 km západně od Brna v Boskovické brázdě na soutoku říčky Bobravy s Říčanským potokem. Často jsou neoficiálně nazývány Rosice u Brna, oficiálně se tak nazývá katastrální území, místní pošta a železniční zastávka. V roce 2011 zde žilo přes 5 tisíc obyvatel.

Centrální vysavače Rousínov

Rousínov (původně Nový Rousínov, německy Neuraussnitz) je město v okrese Vyškov v Jihomoravském kraji, 12 km jihozápadně od Vyškova na pravém břehu potoka Rakovce při státní silnici z Brna do Olomouce. V roce 2012 zde žilo asi 5 383 obyvatel. Město je známé hlavně výrobou nábytku, ještě před druhou světovou válkou zde bylo 72 stolařských závodů s 1200 zaměstnanci.